Doğum sancılarını, anneleri gebelik süreci boyunca düşündüren ve genellikle çok şiddetli seyreden ağrılardır. Muhtemelen bir kadının o ana kadar yaşadığı en acı veren ağrılardır.  Annenin bebeğini ilk kez kucağına aldığı, güzel ve özel olması gereken o gün anneler için pek hoş olmayan hatıralara dönüşebilmektedir.

Rahat ve konforlu bir doğum için “epidural anestezi”

Bölgesel bir uyuşturma yöntemi olan epidural anestezinin anne için diğer önemli farkı, doğum esnasında bilincinin tamamen açık olmasıdır. Bel altı bölgesinde ağrıyı hissetmeyen annenin kasılma ve ıkınma hareketleri engellemez. Aksine sancılar tolere edildiği için annenin ıkınmayı daha rahat yapmasının yolu açılmış olmaktadır. Böylece sevgili anne adayımız bebeğin dışarı çıkması için ekibe daha çok yardımcı olabilmektedir.

Nasıl Yapılır?

 • Her anestezi yönteminde olduğu gibi, kişiye anestezi ilaçlar enjekte edilmesi prensibine dayanmaktadır. Öncelikle anne adayına, yapılacak işlemin detayı anestezi ve reanimasyon uzman doktoru tarafınan izah edilir. Eğer varsa sorular cevaplandırılır.
 • Ardından doğum odasına alınan gebe oturur şekilde pozisyon alır. Kişinin bel bölgesinden giriş yapılacak alan boşta kalacak şekilde üzeri örtülüdür. epidural aneljeziBölge strelize edildikten sonra çok ince bir kataterin epidural alana yerleştirilmesi ile işleme başlanır. Bu işlem esnasında hasta her hangi bir ağrı hissetmez.
  Doğum başlamasına yakın katater içerisinden lokal anesteziyi sağlayacak ilaçlar enjekte edilir. (katater silikon bir maddeden yapılmış, çok ince bir sondadır) Hasta bölgeye yapılan baskı ve dokunmayı hissedebilir, ancak ağrıyı hissetmez. Doğum esnasında hasta mahremiyeti için oda içerisinde erkek personel yada erkek doktor bulunmaz. Doğum ekibinin tamamı bayandır.

“Epidural anestezi modern ve sağlıklı bir tekniktir”

Epidural normal doğumda kateter içerisinden verilen anestezik ilaçların etkili 15 dakika sonra başlar. Artık anne adayı kasılmaları hisseder ancak ağrı ve sancıları hissetmez. Doğumun uzaması gibi durumlarda anne adayı ağrıları tekrar hissetmeye başlarsa takılı olan kateterden ek dozlar ile ağrılar tekrar sonlandırılır.

 1. Neden epidural doğum yaptırmalayım? Avantajları nelerdir?
 2. Ağrısız normal bir doğum için en etkili yöntem epidural anestezidir.
 3. Uzman doktor tarafından uygulanan doz ile ağrılar giderilir ve doğum hızlandırılır.
 4. Epidural doğumda sersemleme yaşanmaz, ayrıca bağırsak işlevleriniz ve gaz çıkarımınız devam eder.
 5. Daha öncesinde alınan bilgilerle psikolojik bir rahatlama yaşanır. Epidural normal doğum sırasında ağrıdan uzak olacağını bilen annenin normal doğum şansıda artar.
 6. Doğum sancıları sizi yorgun ve bitkin bırakmayacağı için, bebeğiniz yanınıza daha çabuk getirilir ve sizde bebeğinizi daha hızlı beslemeye başlarsınız.
 7. Epidural analjezi tecrübeli anestezi ve reanimasyon uzman doktorlar tarafından yapıldığı taktirde, işlem sonrası baş ağrısı %1 kadardır.
 8. Doğum sırasında acil sezeryan kararı durumunda, daha önce anne adayının bel bölgesine yerleştirilen kateterden anestezik ilaçlar verilerek genel anesteziye ihtiyaç kalmadan hasta sezaryene alınabilir.

Kimler epidural normal doğum yapamaz?

Öncelikle altını çizmek gerekir ki, epidural anestezi ile normal doğumda risk oldukça düşük ve uygulanamayan vakalar olabildiğince azdır. Kısaca özetlemek gerekirse

 • İğnenin gireceği bölgede enfeksiyon, yanık, nörolojik problemi olanlarda
 • Pıhtılaşmayı önleyici tedavi alanlarda
 • Trombosit sayısı 100.000 altında olan anne adaylarında
 • Beyin tümörü yada kanaması gibi durumlarda olan hastalarda
 • Akli dengesi bozuk olan yada uygulamayı şahsi olarak kabul etmeyen hastalarda uygulanamaz.

Epidural anestezinin riskleri nelerdir?

 • Anne adaylarının epidural doğum yan etkileri nelerdir, anestezinin zararları var mıdır? gibi sorularına kapsamlı olarak cevap verelim.
 • Öncelikle içerdiği risk tansiyon düşüklüğüdür. Epidural olsun olmasın doğum yapan annenin tansiyonu gözlenir ve kontrol altında tutulur.
 • Aşırı kilolu hastalarda, bel bölgesinde bulunan deformasyonlardan kaynaklı olarak anestezi uygulanamayabilir.
 • Nadiren doğum sonrası idrar yapmakta zorluk yaşanabilir.
 • Anestezi ilaçlarına karşı alerjik durumlarda bazı hastalarda bölgesel kaşıntı olabilir. Bu durum basit ilaçlarla bir kaç saat içerisinde çözülebilir.

Bu yöntemin bebeğe zararı olur mu?

Anne ve eşlerin en sık sorduğu sorular arasındadır. Epidural anestezi tıbbi bir yöntem olup, devlet tarafından desteklenen bir işlemdir. Ağrının hissedilmemesi için anneye enjekte edilen ilaçlar uygun dozda verildiğinde güvenilir ve sorunsuz bir tekniktir. Ağrıları dinen anne daha düzenli nefes alıp verebildiği için bebeğe ulaşan oksijen miktarı da düzene girer. Her halükarda anestezi yapıldıktan 30 dakika boyunca bebek hareketleri takip edilmektedir.

Ağrısız Doğum Fiyatları Nelerdir?

Sağlık kuruluşlarının işlem ve ameliyatlar hakkında yazılı bilgi vermesi sakıncalıdır. Epidural anestezi ücretleri hakkında bilgi almak için telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Arzu ederseniz sağ taraftaki forma bilgilerinizi bırakabilir, uzmanlarımızın sizi aramasını isteyebilirsiniz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here